środa, 16 maja 2012

Mój ziołowy kawałek balkonu....

Nie mam domu z ogrodem, nie mam działki, ale mam balkon, który od kilku lat jak tu mieszkamy służy mi za mój mini ogród ziołowy.



Jeszcze z dwa lata temu, sama siałam większość ziół i dopiero potem przesadzałam na balkon, ale od tego czasu kupuję sadzonki w sklepie ogrodniczym i dostaję większość z nich od zaprzyjaźnionej sąsiadki, którą serdecznie Pozdrawiam;)





Zapraszam do mojego ziołowego ogrodu, gdzie spotkacie drzewko wawrzyńca - liścia laurowego, macierzankę, miętę, curry, majeranek, oregano zwykłe i dwukolorowe, lawendę, szczypior, lubczyk, bazylię, melisę, kolendrę, tymianek, szałwię i rozmaryn.





Zioła te służą mi do przygotowywania codziennych posiłków a także przez cały rok, kiedy je systematycznie zbieram i suszę bądź mrożę.





W najbliższy weekend jedziemy na targi kwiatowo-zielarskie, pewnie jeszcze wypatrzę jakieś ciekawe ziółko i dołączy do reszty.





Miłego mini spaceru po moim ziołowym balkonie.



:)

Zielnik Kuchenny 2012

49 komentarzy:

  1. Imponująca kolekcja :) U mnie kuchnia bez świeżych ziół nie istnieje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma porównania z tymi z torebki, bo nawet jak sama ususzę swoje to zupełnie inaczej pachną i przyprawiają całe danie;)

      Usuń
  2. Ale super. Ja w ubiegłym roku wyhodowałam od ziarenka ;) (a jestem bardzo początkującym ogrodnikiem ;)) miętę, bazylię, majeranek. Zwłaszcza ten ostatni rozrósł się niekontrolowanie ;) ;) Piękne masz herbarium. Pozazdrościć (ale tak pozytywnie :)).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak nie miałam dzieci, to było mi łatwiej zapanować na wzrostem, jeszcze 2 lata temu coś tam wysiałam, ale nie miałam kiedy i jak doglądać i tak skoczyło się zakupem w sklepie ogrodniczym, stąd już nie kombinuję tylko biorę ze sprawdzonego źrodła;)

      Usuń
  3. Piękne :-) Ja również mam zioła, ale moje nie są jeszcze tak pięknie rozrośnięte. A mam pytanie dotyczące liścia laurowego jak długo go masz? Bezproblemowo się go uprawia? Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujęl) Liść laurowy rośnie mi cały rok, zresztą bazylia, kolendra, curry, mięta, melisa i tymianek też, po sezonie, późną jesienią mam je poprostu na parapecie okiennym.

      Usuń
  4. Zazdroszczę tego ziołowego balkonu!

    OdpowiedzUsuń
  5. Podziwiam i chylę czoła. Widać, że gotowanie to Twoja wielka pasja i wiele zrobisz dla jakości potraw.
    Ja za wygodna jestem. Placyk mam pod nosem i tam zawsze pełno świeżych ziół;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hmm, pozmieniało się, kiedyś nie byłam taka, ba, nawet bym nie pomyślała, że będę tak się dobrze czuć w kuchni. Odkąd jestem na swoim tak jakoś wyszło;) A wizyta na balkonie.... bezcenna;) chociaż tyle;)

      Usuń
  6. Jaki wspaniały zakątek! Musi bosko pachnieć. Wspaniały. Kurcze może też bym coś posadziła na balkonie? Tylko, że mi wszystko usycha :( Masz dobrą rękę do roślin :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wieczorem, albo po deszczu.... i oczywiście z nosem w doniczce pachnie cudnie;)

      Usuń
  7. Jestem pod wrażeniem, że tak dużo ziół masz na balkonie i tak ładnie rosną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolejkcja jeszcze się powiększy w ten weekend;) Pozdrawiam!

      Usuń
  8. podziwiam, mnie rzadko udaje sie wyhodowac ziolka, z kwiatami jakos prosciej..bardzo mi sie podoba i pachnie az w Dublinie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję;) jak pisałam w poście, są z sadzonek, nie miałam czasu ich sama stworzyć od początku;)

      Usuń
  9. Zazdroszczę Ci tych cudnych ziółek balkonowych :-)
    Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też je uwielbiam, nawet teraz odpisuję i zerkam, pomimo, że ciemno, to kołyszą się na wietrze;)

      Usuń
  10. piękny doniczkowy ogródek.
    Gdyby tak cały rok mogło być zielono ..... :)
    Pozdrawiamy Tapedna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To w innym klimacie musiałabym mieszkać;) Pozdrawiam!

      Usuń
  11. Piękny ziołowy zakątek :) też taki miałam najpierw na balkonie, a teraz w ogrodzie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kiedyś w ogrodzie, w domu rodzinnym, a teraz na balkonie.... może jeszcze kiedyś będę miała ogród;)

      Usuń
  12. Ale piękny zakatek. też mam balkon może bym posadziła, jak dotąd mam na nim selera naciowego i pietruszkę, ale podczas mojego pobytu w szpitalu pewnie nic nie zastane po powrocie:( Twój zielnik pierwsza klasa! pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Jola;) Pietruszka rośnie u Mamy w gruncie, już piersze zamrożone woreczki mam;) A dlaczego do szpitala, mam nadzieję, że wrócisz szybko cała i zdrowa! Powodzenia!

      Usuń
  13. Doskonały pomysł żeby zioła wystawić na balkon. Też tak zrobię jak tylko przestanie tak strasznie padać...

    Serdeczności,
    Edith

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam balkon na samej górze, bez żadnej osłony z góry, trzymają się i znoszą każdą pogodę, najważniejsze, że już "zimna Zośka" była;)

      Usuń
  14. Jaki piękny! a ja mam ciągle problem z ziołami i nie mam balkonu tylko "żygownik" :)i kiedy sama kupuję nasiona i sadzę to nic a nic z tego nie wychodzi a jak już kupię w doniczce to owszem są piękne ale tylko jakis czas! na pomoc...co robię nie tak? może mi doradź coooo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Małgosiu, a gdzie kupujesz? Bo ja swoje zioła mam ze sklepu ogrodniczego, one są mocniejsze, inne niż te zioła w doniczce w markecie, te to tak naprawdę tylko do zużycia odrazu, ewentualnie kolendra i bazylia potrafo przetrwać.

      Poszukaj u siebie w okolicy ogrodnika, u mnie w każdym są zioła, nawet w Obi można dostać, tylko trzeba trafić na świeżą dostawę. Pozdrawiam i trzymam kciuki;)

      Usuń
    2. Nie w markecie nie kupuję bo wiem, że to "jednorazówki" ale kupiłam w moim warzywnym pasażu od Pana, który ma zioła ze swojej uprawy i np: tymianek usychał pomału ale wypuszczały młode listki, które pięły się w górę jakby stawały się dzikie :) nie wiem czy to norma czy nie bo zupełnie się na tym nie znam...mięta też wywaliła w górę i listki rosną prawie tylko na górnych końcach haha a majeranek padł po miesiącu choć i tak trzymał się najdłużej!
      A jak podlewasz zioła? ile razy w tygodniu?

      Usuń
    3. Małgosiu, systematycznie skubię, używam , jak skubię miętę to zacynam od największych liści i uszczykuję czubki, przez co rozrasta mi się na boki. Podlewam teraz przy takiej pogodzie 1 raz w tygodniu, ale umiarkowanie, a pojedyńcze doniczki wkładam na 3-4 godziny do miski z wodą i wtedy dane ziółko pobiera jej ile chce. Jak już będzie cieplej, będę podlewać 2-3 razy w tygodniu. lepiej przesuszyć niż zalać;) Pozdrawiam;)

      Usuń
  15. Hej! dzięki:) ja zazdroszczę tego balkoniku pełnego ziółek! choćbym chciała to i tak nie będę mogła takiego mieć z powodu braku osoby do opieki w czasie moich nieobecności..ehh

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, niby rosną same, ale potrzebują kontroli i szkoda, żeby się zmarnowały jak Cię często nie ma. Pozdrawiam!

      Usuń
  16. Witaj. Na moim balkonie deszcz i wiatr nawet sadzonki bluszczu uszkodziła i tylko czosnek sie trzyma. Nie mam odwagi drogocennej bazyli narażać na takie niebezpieczeństwa:)A co do ziól to popatrz tu: http://www.ziola-lawenda.pl/. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm, mamy takie same balkony, u nie się trzymają, odpukać;) fajna stronka, dzięki Anuszka;)

      Usuń
  17. Zazdroszczę takiej pięknej kolekcji na balkonie! Ja zazwyczaj jak chcę użyć świeżych ziół to je kupuję, natomiast najczęściej korzystam z suszonych/ mrożonych...Wiem, że to nie to samo, ale mam nadzieję, iż kiedyś moje marzenie się spełni i będę miała tak piękny ogródek jak Ty!:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja kolekcja rozrasta się w zależności jakie zioło dostanę czy zdobędę. Lubię ich świeży smak w marynatach, zupach, we wszystkim gdzie tylko się da. I suszę je soebie jak wspomniałam w poście. Życzę spełnienia marzeń;)

      Usuń
  18. Witaj, kurcze patrzę na te ziółka i zazdroszczę cholernie. Już nie mogę się doczekać mojego własnego domu (mieszkania) z pięknym ogródkiem (balkonem) pełnym ziołowych przysmaków. I koniecznie w Polsce, pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chociaż tyle mam z mieszkania w bloku, w ogrodzie byłoby cudnie mieć wszystkie zioła, które nie dość, że są aromatyczne i piękie pachną to też niektóre pięknie kwitna! Pozdrawiam!

      Usuń
  19. Piękny mini ogród! Trochę zazdroszczę:)

    OdpowiedzUsuń
  20. Piękny masz ten ogródek! Ja planuję zasadzić zioła na parapecie (balkonu brak). Może masz jakieś cenne rady? ;) Można zioła wsadzić wszystkie razem do jednej donicy czy lepiej osobno?
    Pozdrawiam ciepło:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jak widać sadzę po 3-4 do jednego kosza, wiecej nie mam, a w plastkiowej doniczce takiej podłużnej ju tak ladnie nie wyglądają. reszt okazów dość duża, dlatego stoją pojedyńczo.
      Balkon mam z trzech stron wschodnio-południowo-zachodniej, tak krąży słońce po nim i tak ogrzewa zioła, najlepiej im na południowo-wschodniej stronie. podlewam dość umiarkowanie, te, które wspólnie rozną, 2-3 razy w tygodniu. Te większe wkładam na pól dnia do większego naczynia z wodą i same z niej pobierają tyle ile trzeba. Pozdrwiam... ziołowo;)

      Usuń
  21. Wspaniała kolekcja ziół, piękny balkonowy ogródek ! Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  22. cudowny balkon! ja w tym roku zawaliłam dwa parapety doniczkami, i co prawda zamiast mięty wyrosły mi chwasty, ale kolendra, pietruszka i tajska bazylia całkiem ładnie rosną. nawet mam dwie dynie i kozieradkę, które czekają na przeprowadzkę do domku z malutkim ogródkiem ;) pozdrawiam zielnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, swoje ziółka to jest to, chociaż kilka ulubionych;) Wazrywa i owoce mam u Mamy, to jeżdżę systematycznie jak taki szabrownik;) Pozdrawiam!

      Usuń
  23. SUPER ! tez w tym roku posadziłam pietruszkę, koper i bazylię , ale słąbo rośnie ;( moze sie uda :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pietruszkę i koper mam u Mamy w ogródku;) Trzymam kciuki za Twoje ziółka;)

      Usuń
  24. Kochana gdzie kupiłaś te matę babmusowa?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny!