Jeśli chodzi o przetwory to najwięcej robię poprostu zwykłego dżemu, który jest uwielbiany przez mojego M., ja natomiast uwielbiam konfitury i będzie kilka wariacji z truskawkami.
Tylko dżem przygotowuję z żelfixem, bardzo szybko się go robi, w około 30 minut począwszy od umycia i obrania truskawek, skończywszy na zamknięciu ich w słoiku.
Dżem jest jasny, bo tylko chwilę poddawany obróbce termicznej i ma duże kawałki truskawek, taki właśnie najbardziej smakuje mojemu M.
Znaczną część też poprostu mrożę, na bieżąco się nią zajadamy, więc ta w zamrażarce czekać będzie na jesienne i zimowe dni.
Truskawka, bo o niej będzie mowa to tak naprawdę,
Poziomka truskawka (Fragaria ×ananassa Duchesne) – roślina mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych (Rosaceae Juss.). Ma wiele nazw zwyczajowych: poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa, najczęściej jednak nazywana jest po prostu truskawką.
Truskawka ma więcej witaminy C niż cytryna i grejpfrut. Chroni przed anemią, jest krwiotwórcza, posiada właściwości odtruwające i oczyszczające, poprawia przemianę materii, jest bogata w wapń, fosfor, mikro- i makroelementy.
Zastosowanie[edytuj]
- Roślina uprawna: uprawiana we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego oraz w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych ze względu na smaczne owoce. Wg danych FAO największym producentem na świecie są Stany Zjednoczone gdzie w ostatnich pięciu latach zbiera się średnio około 1100 tys. ton. Kolejnymi producentami są Hiszpania, Rosja i Turcja. Polska z produkcją ponad 180 tys. ton rocznie jest na siódmym miejscu na świecie[3].Truskawka kaszubska lub "kaszëbskô malëna" jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Truskawki w produkcji najczęściej rozmnażane są wegetatywne poprzez rozłogi.
- Sztuka kulinarna. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Zawiera cenne substancje: antocyjany, witamina C, fosfor, żelazo,bromelina (dojrzałe owoce). Z owoców truskawki wytwarza się dżemy, kompoty oraz mrożonki a liście suszy na herbatkę. Z owoców można przyrządzać desery.
Składniki:
- 2 kg truskawek - już umytych, ubranych, waga bez szypułek
- 800 g cukru
- 2 żelfixy 2:1
Przygotowanie:
- do dużego garnka wsypujemy obrane i pokrojone na pół, najwyżej na cztery jak są duże truskawki, zasypujemy żelfixem, mieszamy, doprowadzamy do zagotowania
- zmniejszamy palnik, dodajemy cukier, doprowadzamy znowu do zagotowania, chwilę gotujemy ciągle mieszając - około 3-4 minut
- wyłączamy kuchenkę, mieszamy aż do zaniknięcia piany, nalewamy do słoików, mocno zakręcamy, stawiamy do gory nogami na kilka minut
- potem odwracamy, Kto woli mieć pewność, może jeszcze je zapasteryzować około 15 minut, ja tego nie robię
Z 2 kg truskawek otrzymałam 9 słoików o pojemności 350 ml.
Smacznego;)
To mój ulubiony dżem, muszę sobie właśnie narobić zapasy na zimę i będzie bosko :D
OdpowiedzUsuńZimą jest cudownie sobie zrobić kanapeczkę, posmarować naleśniki, gofry,...pycha;)
UsuńNa zimowe śniadanka ,do świeżych bułeczek jak znalazł
OdpowiedzUsuńDokładnie tak;) M. będzie miał dżemy, ja konfiturki;)
UsuńJeszcze nigdy nie robiłam dżemu z truskawek, chyba będę musiała się za to zabrać :) Twój wygląda smakowicie :)
OdpowiedzUsuńKoniecznie, ja jeszcze z 3-4 takie tury samego dżemu zrobię dla mojego Łasucha;)
Usuńtez juz sie przymierzam do produkcji dzemow, bo nie ma to jak w zimnie otworzyc sloiczek pelen pysznych truskaweczek:)
OdpowiedzUsuńZimą jest cudownie pójść do piwnicy z koszyczkiem i przynieść smakołyki zamknięte za szkłem.... bezcenne;)
UsuńA ja jeszcze nie zrobiłam i pewnie w tym roku sobie daruję :( , bo mam parę słoików z poprzedniego sezonu. Myślę ,że jeszcze dobre ...
OdpowiedzUsuńU mnie truskawowy nigdy nie dotrwał nawet do końca roku, ile bym nie zrobiła;)
UsuńTapenda
OdpowiedzUsuń"... A gdy będzie w zimie
tęgi mróz na dworze,
zapachnie nam lato (wiosna)
gdy słoik otworzę..."
Pozdrawiamy słonecznie:):)
Tapenda
OdpowiedzUsuń"...A gdy będzie w zimie
tęgi mróz na dworze,
zapachnie nam lato(wiosna)
gdy słoik otworzę..."
Pozdrawiamy serdecznie:):)
O tak, wyjście dp piwnicy to prawie jak do ogrodu...;)
UsuńKurcze, to może ja też sobie zrobię kilka słoiczków? przecież tak lubię dżem truskawkowy i teraz miejsca mam dużo...
OdpowiedzUsuńPrzekonałaś mnie:)!
Obowiązkowo! Fajnie, że Cię namówiłam;)
Usuńno nie.... jak nic jutro robię dżema! ;)
OdpowiedzUsuńKoniecznie!
Usuńjak patrze na dzem truskawkowy robiony juz teraz az mi sie serce"kraja" - jeszcze nie przejedzona jestem truskawkami w tym roku wiec mi skzod ana dzem :]
OdpowiedzUsuńale jak zrobie to do zimy nie doczeka hehe:)
pozdrawiam
My jemy codziennie truskawki i co 2 dni je przerabiam, żeby nie na raz tak dużo, bo mi dzieci więcej nie dadzą zrobić;) Moje też zimy nie doczekają, nie ważne ile zrobię;)
UsuńMasz super blog.
OdpowiedzUsuń+ ja dopiero zaczynam, więc
zapraszam do siebie i będzie mi
miło gdy zostawisz jakiś komentarz ;3
Dziękuję! Bardzo mi miło;) Za chwilę do Ciebie podejdę i pooglądam;)
Usuńtruskawki w łubiance podbiły mi serce...
OdpowiedzUsuńfajnie tu
pozdrawiam gorąco
Fajne nie, są takie fotogeniczne;)
UsuńJa dzęmy robię tradycyjnie, ale jeśli o truskawkowe chodzi to ten z żelfixem jakos smakuje mi bardziej:) u nas truskawki po 8zł/kg .... wiec tanie nie są,al epewnie już i nie stanieją:) a swoje wymarzły:) pozdrawiam ciepło
OdpowiedzUsuńU mnie też po 8 zł i taniej nie będą, jak napisalam na wstępie, nie chcę czekać i przegapić, bo pod koniec też i już tak smacznych nie kupię;) Pozdrawiam Kochana!
UsuńNa bank wypróbuję.Chętnie korzystam z łatwych przepisów na dobre rzeczy:)
OdpowiedzUsuńW takim razie czekam na wrażenia;) Pozdrawiam!
UsuńGenialny - prosty w wykonaniu - ale jaki pysznyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!
OdpowiedzUsuńZmniejszyłam jedynie ilość cukru (na 2kg truskawek 600gram cukru) i wycisnęłam sok z 1 cytryny i pomarańczy - dzięki czemu truskawki nie straciły koloru i wyglądają jakby je potraktował blenderem.
super;) To akurat jest wersja dla moich chłopaków, głównie męża, który truskawkowy lubi baardzo słodki i tak zmniejszyłam cukier o 200 g - bo normalnie w przepisie jak robiłam na samym początku to dawałam 1 kg, oczywiście smakował mu jak nie wiem co;) ale się odzywczaja pomału od takich ulepków;) Lubi jak są kawałki owoców stąd ja ich nie miksuję, ale modyfikacje i kombinacje jak najbardzie zalecane - tak aby każdemu z nas smakował;)
Usuńteż uwielbiam go za prostotę w wykonaniu, jest jeszcze kilka owoców, które przerabia się tak samo szybko i pysznie smakują.
Fajnie, że się Pani skusiła, na drugi raz proszę o podpisanie sie, żeby wiedziała Komu odpowiadam;) Pozdrawiam!
Mam pytanie czy można dodać żelatyny do dżemu?
OdpowiedzUsuńMoje dzieci bardzo lubią aby dżem był gesty mocno.
Nie wiem czy można, ale ja bym podczas przygotowywania dała zamiast 2 kg owoców na 1 żelfix dałam 1,5 i to powinno już pomóc;) Pozdrawiam i proszę sie podpisywać, żebym wiedziała Komu odpowiadam:)
UsuńAle u Was będzie pyszności tej zimy! Zazdroszczę! ;)
OdpowiedzUsuńdziś zrobiłam ten dżem - wyszedł po prostu przepyszny! :)
OdpowiedzUsuńZabieram się za dżem truskawkowy:) mama mniejsze słoiczki, zobaczymy ile porcji mi wyjdzie:)
OdpowiedzUsuńCzy można zrobić z zamrożonych truskawek? Mroziłam oddzielnie nie są sklejone.
OdpowiedzUsuńMożna, aczkolwiek to już nie będzie to... mrożone truskawki mają w sobie więcej wody, trzeba będzie dłużej odparowywać owoce a więc poddawać je dłuższej obróbce cieplnej co sprawi, że będą bardziej przesmażone, przegrzane, przegotowane - a to zmienia smak i kolor ;( Na straganach są jeszcze truskawki, lepiej zrobić mniej słoiczków ale ze świeżych a za rok... ;) Pozdrawiam
UsuńZagotowalam, ale bardzo płynny jest. Czy taki zamknąć w słoiki i sam zgęstnieje?
OdpowiedzUsuńJadłem dzisiaj dżem truskawkowy na śniadanie z lokalnej firmy Gomar, polecam gorąco ten smak!
OdpowiedzUsuńA ile można przechowywać taki dżemik? Beata N.
OdpowiedzUsuń