Przepis mojej Mamy, takich buraczków na zimę robię około 50 słoików i około 20-25 słoików z dodatkami typu czosnek, cukinia, papryka. Zaproszę Was na nie najwyżej w następnym tygodniu, bo choć będziemy się urlopować i nie będę buszować w kuchni prawie 2 tygodnie, to postaram się podać przepiy, żebyście zdążyli skorzystać, ja póki co codziennie przerabiam buraki, ogórki, cukinię, pomidory i fasolkę ile sie da, zima długa;)
Burak czerwony to,
Burak zwyczajny (Beta vulgaris L.) – gatunek w różnych systemach klasyfikacyjnych zaliczany do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Wszystkie znane odmiany buraka pochodzą od buraka dzikiego, który rośnie do dzisiaj na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego, w okolicach Morza Kaspijskiego i w Indiach. W Polsce pospolita roślina uprawna.
Zastosowanie[edytuj]
- Roślina uprawna: Od kiedy to tylko było możliwe, próbowano uszlachetnić buraka, tak by w zależności od potrzeby wytwarzał większy korzeń lub większe liście. Obecnie jest uprawiany na wszystkich kontynentach i w wielu odmianach. Po raz pierwszy o buraku wspomina jeden z dokumentów pochodzących z Babilonii. W roku 722 p.n.e. uprawiano go w ogrodach króla Meodaka-baladana, pod nazwą selqu. Około 400 p.n.e. uprawiano buraki w Grecji, a 200 lat później dotarły one na tereny republiki rzymskiej. W czasach Karola Wielkiego i przez resztę średniowiecza uprawiany był burak ćwikłowy jako warzywo liściaste we Francji i Italii, a w Niemczech od XII wieku. W XV wieku odmiana czerwona buraka zawędrowała do Włoch. W 1583 opisano po raz pierwszy w sposób naukowy kilka uprawianych wtedy odmian. W 1747 Andreas Sigismund Marggraf odkrył w burakach sacharozę. W 1753 Karol Linneusz opisał wszystkie gatunki i podgatunki buraków oraz nadał im nazwy łacińskie, obowiązujące do dziś. W 1801 Franz Carl Achard rozpoczął produkcję cukru buraczanego, na Śląsku. Od 1830 rozpoczęto hodowlę buraków według cech zewnętrznych takich jak wielkość korzenia i forma. Olbrzymi wpływ na produkcję buraków miała teoria mineralnego odżywiania roślin, którą ogłosił Justus von Liebig (1803-1873). W 1924 r, Austriak Waldecker rozpoczął pierwsze doświadczenia z otoczkowaniem nasion buraka. W 1934 r. w miejscowości Bordonos w ZSRR odkryto po raz pierwszy pojedyncze jednonasienne rośliny buraków.
- Warzywo uprawiane w celach spożywczych.
- Roślina pastewna.
- Wykorzystywany w przemyśle cukrowniczym do produkcji cukru
Składniki:
- 5 kg buraków - już startych
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka octu
- 2 łyżki soli
Przygotowanie:
- buraki już bez liści ale z ogonkiem umyć i ułożyć ciasno w dużym garnku
- zalać zimną wodą i gotować na średnim ogniu około godziny, sprawdzić widelcem czy szpikulcem lub długą wykałaczką czy są już miękkie
- jak się ugotowały wykładam je do dużej miski, zalewam zimną wodą i w tej wodzie obieram - praktycznie skóra sama z nich elegancko schodzi, na sam koneic obcinam ogonek i pozostałości po liściach
- przy takiej dużej przetworowej ilości ścieram je na tarce do jarzyn w maszynce elektrycznej, jak mam ich mniej na jarzynowej ręcznej tarce - do dużej miski
- dodaję najpierw połowę składników - cukru, octu i soli, dokladnie mieszam i próbuję, napisałam, że połowę, bo buraczki buraczkom nie równe są w smaku - zależy od odmiany, od warunków pogodowych w jakich rosły, są nieraz cudnie słodkie, nieraz mdłe, bez wyrazu - dlatego ja osobiście daję po połowie, moja Mama na pewniaka daje tak jak podałam i zawsze są pyszne, ale ja jak robię sama w domu, smakuję i najczęściej kończy się na niecałych szklankach jednego i drugiego a soli to w sumie daję te 2 łyżki, ale probujcie, to Wam ma smakować
- dokładnie wymieszanymi i przyprawionym i buraczkami napełniam słoiki, zostawiając 2 cm od brzegu, dociskając buraczki w słoiku
- ranty słoików wycieram do czysta, mocno zakręcam i pateryzuję 20 miut od chwili zagotowania
- wytudzone, wynoszę do piwnicy
Smacznego;)
Też takie robię, są świetne na zupę albo surówkę z buraczków na ciepło :)
OdpowiedzUsuńDokładnie tak, uniwersalne, do podania na wiele sposobów! Pozdrawiam Tomku!
Usuńhejka - zrobilam buraczki , jednak wydaje mi sie ze przesadzilam z octem .... jak mozna je uratowac? ( poza dodaniem wiekszej ilosci burakow , ktorych brak)
Usuńbez buraczków ciężko będzie... wypłukać można, ale stracą smak, chyba, że dosłownie tak szybko pod bieżącą wodą i doprawić już do smaku bez octu... Pozdrawiam
UsuńDodaje sie cukier
UsuńWitam, ja zamiast octu dodaję po prostu kwasek cytrynowy no i trochę cukru. Są pyszne.
UsuńZawekuj takie jakie wyszły a po otwarciu słoika dodaj odrobinkę sody oczyszczonej i dokładnie wymieszaj
Usuńdodaj drugie tyle startych burakow i jeszcze raz dopraw bez octu
UsuńDoskonaly przepis, uklony dla Mamy. Zrobilem tak samo, ale polowe burakow ugotowalem na parze. Byc moze, jest to moje subiektywne odczucie ale podczas kosztowania stwierdzilem, ze ugotowane na parze smakuja lepiej.
Usuńmniam - mój Tato robi dokładnie tak samo :))) ja uwielbiam takie buraczki i jeszcze pyszne są małe botwinki w całości - mniam - jak dopadnę jeszcze słoiki to kilka słoików może zrobię - resztę pozostawię Tacie :lol:
OdpowiedzUsuńJa w tym roku botwonkę pokroiłam i zamroziłam, a malutkie buraczki robię w occie, z tym, że zostaly mi z tamtego roku, stąd w tym nie robię;)
UsuńWłaśnie teraz zrobiłam podobne,dodałam liście laurowe ,ziele angielskie ,czosnek ,paprykę,małe cebulki,cukinię i kabaczki,są wyśmienite.Robię je dla teściowej ,dla synowej,dla siebie i dwóch córek.
OdpowiedzUsuńA JA DODAJE PARE KROPEL OLIWY DOBREJ JAKOSCI DO BURACZKOW PRZED PODANIEM NA STÓŁ.
OdpowiedzUsuńRobię identyczne buraczki są super :)
OdpowiedzUsuńile wychodzi słoików z tych 5 kg?
OdpowiedzUsuńSłoików 0,5 l około 8-10, zależy od wielkości buraków;)
Usuńszkoda, że nie wiem Komu odpowiadam;(
nie ma chyba takiej osoby któraby nie robila tych pysznych buraczków
OdpowiedzUsuńoo to chyba będę pierwsza :D
UsuńAle już dzisiaj , ewentualnie jutro to nadrobię :)
tez tak robie sa wspaniale na barsz i sałatke
OdpowiedzUsuńWitam!
OdpowiedzUsuńNo wyszukuję tu przepisu i trafiłem na taki jaki chciałem :-)
Zaczełem akcję buraczki i nawet je urozmaice dodając por, bo lubie.
Pozdrawiam Sylwester!
;-)
Witam!
OdpowiedzUsuńNo wyszukuję tu przepisu i trafiłem na taki jaki chciałem :-)
Zaczełem akcję buraczki i nawet je urozmaice dodając por, bo lubie.
Pozdrawiam Sylwester!
;-)
Buraczki naprawdę suuuuuuper.
OdpowiedzUsuńDzięki za ten przepis, ja już przerobiłam tyle udziwnień od koleżanek,że aż przykro.Jak nie za słodkie, to za oleiste. Te są w sam raz. Palce lizać. Czekam do zimy.
OdpowiedzUsuńMam pytanie czy z tak przygotowanych przetworów zimą można zrobić np. buraki na ciepło? czy jak jest ocet to już buraki na ciepło odpadają
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Marta
Tak, są idelane na ciepło, na zimno, ja jeszcze robię z nich chłodnik - jest najlepszy!!! Polecam!
UsuńPozdrawiam/Ewa
A ja robię zupę jarzynową z tymi buraczkami ,coś ala barszcz ukraiński.Moim wnukom bardzo smakuje.Dziękuję za super przepis.
UsuńDziś takie robię :)
OdpowiedzUsuńMam nadzieję że tym razem mi wyjdą bo mam talent do nieudanych buraczków.
OdpowiedzUsuńzaraz zabieram się do gotowania buraków. to będą moje pierwsze buraczki na zimę. trzymajcie kciuki! :)
OdpowiedzUsuńps. zapraszam do siebie. :)
A ja poproszę o przepis na chłodnik z tak przetworzonych buraczków.
OdpowiedzUsuńPoproszę o przepis na chłodnik.
OdpowiedzUsuńJa przesmażam na margarynie przed włożeniem do słoików.
OdpowiedzUsuńnie używać margaryny, bo to niezdrowo, tłuszcze trans są niezdrowe !
UsuńSprobuje takie zrobic.do tej pory nigdy mi dobre nie wyszly.
OdpowiedzUsuńile ich ugotowac zeby bylo 5kg startych?
OdpowiedzUsuńile ugotować aby było 5 kg.
Usuńwitam wczoraj robilam buraczki wszystko jest ok ale prosze mi powiedziec jak pasteryzowal juz je i wyciagalam to pokrywki byly wklesniete przelozylam dogory nogami nic z nich nie wycieklo czyli byly mocno zakrecone ,a dzisiaj rano nie byly juz wklesniete czy tak moze byc czy cos zle zrobilam prosze o odpowiec
OdpowiedzUsuńJa przygotowuję buraczki wg. przepisu jeszcze raz podgrzewam do wrzenia i wrzące wkładam do słoiczków z dobrymi zakrętkami , nie pasteryzuję . Wszystkie przetwory tak robię i nie pasteryzuję . Trzymają się doskonale .Kompoty gotuję w garnku iteż wrzące nalewam ,trzymają sie super .Warunek pokrywki muszą być wklęsniete . Przechowuję w piwnicy w blokach .
Usuńnie odwracam słoików do góry dnem .
UsuńCzy można ocet zastąpić sokiem z cytryny?
OdpowiedzUsuńBuraczki wyszły rewelacja!!!!
OdpowiedzUsuńprszepis bardzo dobry polecam
OdpowiedzUsuńpszepis bardzo dobry polecam
OdpowiedzUsuńTeż robiłam buraczki z tego przepisu,wyszły przepyszne :) lepsze niż teściowej :)
OdpowiedzUsuńja dodałam tylko po połowie cukru i octu
OdpowiedzUsuńWłaśnie skończyłem . Wyszły przepyszne . Wprawdzie troszkę zmieniłem przepis (pod swój smak) , ale i przed zmianami , buraczki są epickie . Pozdrawiam .
OdpowiedzUsuńWłaśnie skończyłem . Wyszły przepyszne . Wprawdzie troszkę zmieniłem przepis (pod swój smak) , ale i przed zmianami , buraczki są epickie . Pozdrawiam .
OdpowiedzUsuńCzy zamiast białego cukru można dodać trzcinowy?
OdpowiedzUsuńwszystko mozna, nawet sliwke kalifornijska;
Usuńdlaczego z ogonkami?
OdpowiedzUsuńCzy zna ktoś proporcje kwasku do octu? Np.na szklanke wody ile kwasku tak by zastąpić ocet 10%
OdpowiedzUsuńzdecydowanie za dużo octu na tyle buraków,ja dałam pół szklanki i jest dość
OdpowiedzUsuńBuraczki wyszły bardzo dobre, polecam :)
OdpowiedzUsuńBuraczki wyszły pyszne, polecam!
OdpowiedzUsuńCzy można je pasteryzowanie w piekarniku ?
OdpowiedzUsuńWitam czy zalewe z octu i cukru sie gotuje czy zimne dodaje do buraczkow
OdpowiedzUsuńMam pytanie, w tamtym roku robiłam wg tego przepisu i przez pierwszy miesiąc były dobre później zaczęły fermentować, jaka mogła być przyczyna i dlaczego tak się stało????
OdpowiedzUsuńZalewę z octu gotujemy?
OdpowiedzUsuńjuż zrobione pychotka 12 litrowych słoików :)
OdpowiedzUsuńPrzepyszne. Od razu zjadłam tyle, że mnie brzuch boli :) Dziękuję za przepis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńEwelina
Przepyszne. Zanim wpakowałam do słoików, zjadłam tyle, że mnie brzuch boli :) Dziękuję za przepis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń